header banner
Default

SON DAKİKA HABERİ: Merkez Bankası faizi yirmi yedi ay sonra artırdı


Table of Contents

  Son dakika haberi! 

  Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı.

  Yeni başkan Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 6,5 puan artışla yüzde 15'e yükseltti.

  27 AY SONRA İLK ARTIŞ

  Merkez Bankası böylece 27 ay sonra ilk kez faiz artırmış oldu. Merkez Bankası, faizde yukarı yönlü adım atarak indirim sürecini sonlandırdı.

  Merkez, bundan önceki en yüksek politika faizi artışını Mayıs 2018'de 8,5 puanla yapmıştı.

  İKİ YILDA 9 FAİZ İNDİRİMİ

  Mart 2021'de yüzde 19 seviyesinde olan politika faizi 2021 ve 2022'de dörder kez indirildi. Şubat ayındaki toplantıda faiz yüzde 8,50'ye çekilmişti.

  EKONOMİSTLER VE YABANCI BANKALAR NE BEKLİYORDU?

  AA Finans'ın anketinde faizin 10,75 puan artışla yüzde 19,25'e çıkarılmasını bekleniyordu.

  Reuters anketine göre politika faizinin 11,5 puan artışla yüzde 20'ye yükseltileceği öngörüldü.

  Yabancı bankaların beklentileri de farklıydı. Morgan Stanley politika faizinin yüzde 20'ye, Bank of America ve Deutcshe Bank yüzde 25'e, Goldman Sachs ise yüzde 40'a yükseleceğini tahmin etmişti.

  MERKEZ BANKASI'NIN KARAR METNİ

  Kuruldan karara ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

  "Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar vermiştir.

  Küresel ekonomide enflasyon düşerken, halen uzun dönem ortalamalarının çok üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle, bütün dünyada merkez bankaları enflasyonu düşürmeye yönelik tedbirler almaktadır.

  "ENFLASYONDA ANA EĞİLİM YÜKSELİŞE İŞARET EDİYOR"

  Ülkemizde, yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişe işaret etmektedir. Bu gelişmede yurtiçi talepteki güçlü seyir, maliyet yönlü baskılar ve hizmet enflasyonundaki katılık belirleyici olmuştur. Kurul, bu unsurlara ek olarak fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ilave olumsuz etki yapacağını öngörmektedir.

  "PARASAL SIKILAŞTIRMA KADEMELİ OLARAK GÜÇLENECEK"

  Kurul politika faizini enflasyonun ana eğiliminin gerilemesini ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşmasını sağlayacak parasal ve finansal koşulları oluşturacak şekilde belirleyecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. Enflasyon ve enflasyon eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

  "PARA POLİTİKASI ETKİNLİĞİ ARTACAK"

  Parasal sıkılaştırma sürecinin başlaması ile para politikasının etkinliği artacaktır. Bununla birlikte, fiyat istikrarının sürekliliğini sağlamak hedefiyle, TCMB cari dengeyi iyileştirecek stratejik yatırımları desteklemeye devam edecektir.

  "SADELEŞME SÜRECİ KADEMELİ OLACAK"

  Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirecektir. Sadeleşme süreci, etki analizleri yapılarak kademeli olacaktır.

  Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir."

  YENİ BAŞKANIN İLK TOPLANTISI

  Merkez Bankası, yeni başkan Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk Para Politikası Kurulu toplantısını yaptı. Erkan, 9 Haziran'da Şahap Kavcıoğlu'dan görevi devralmıştı.

  Para Politikası Kurulu toplantısına Hafize Gaye Erkan (Başkan), Taha Çakmak, Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu, Emrah Şener katıldı.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN FAİZ MESAJI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC ve Azerbaycan ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilere ekonomiye yönelik önemli mesajlar vermişti.

  Erdoğan faiz politikasıyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

  "Bazı arkadaşlar “Cumhurbaşkanı faiz politikalarında ciddi bir değişime mi gidiyor” gibi bir yanılgının içine düşmesin. Ben burada aynıyım. Ama Hazine ve Maliye Bakanımızın şu andaki düşüncesi noktasında, biz tabii kendisine burada atacağı adımları süratle, rahatlıkla Merkez Bankası’yla beraber atmasını kabullendik, “hayırlı olsun” dedik ve bu şekilde de enflasyonu tek haneye düşürmekteki kararlılığımızı da bildirdik. Bunu neye dayanarak söylüyoruz? Biliyorsunuz Başbakanlığım döneminde biz (enflasyonu) tek haneye düşürdüğümüzde faiz 4,6’ydı, enflasyon da 6,2’ydi. O zaman yine tabii bu işleri beraber yaptık ve şimdi de Sayın Bakanımıza bunları söyledik, aynı şekilde bunu birlikte yapmalıyız. Biz o zaman “düşük faiz, düşük enflasyon” teorisiyle çalıştık. Şimdi de aynı anlayışla çalışıyorum, aynı düşüncedeyim ve bu şekilde bunu başarabiliriz diye inanıyorum."

  DOLAR VE ALTIN NASIL ETKİLENDİ?

  Sources


  Article information

  Author: Casey Chung

  Last Updated: 1704323521

  Views: 1419

  Rating: 4.3 / 5 (77 voted)

  Reviews: 88% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Casey Chung

  Birthday: 1921-06-22

  Address: 819 Martinez Points, Kristentown, PA 45615

  Phone: +3796454719133101

  Job: Biotechnologist

  Hobby: Robotics, Cycling, Wildlife Photography, Hiking, Golf, Beer Brewing, Playing Guitar

  Introduction: My name is Casey Chung, I am a dear, tenacious, intrepid, rare, unguarded, persistent, brilliant person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.